FAQs
Najczęściej zadawane pytania dotyczące KAATSU


Kto korzysta z KAATSU?
Z KAATSU korzystają olimpijscy i paraolimpijscy sportowcy z całego świata, zawodowi gracze w NFL, NBA, NHL, MLS oraz Major League Soccer, studenci w ponad 70 uniwersytetach, personel wojskowy i operatorzy specjalni w United States Navy, Army i Air Force, strażacy, akrobaci, kierownicy biznesu, zawodowi motocykliści, weterani niepełnosprawni oraz sportowcy wodni (surferzy, pływacy, kajakarze, grający w piłkę wodną) oraz ekstremalni sportowcy w wspinaczce górskiej i pływaniu na dystansie kanału. Największym rynkiem są jednak starsi Baby Boomersi (osoby powyżej 55 roku życia).
Dlaczego używać KAATSU?
KAATSU prezentuje całkowicie nowy paradygmat w dziedzinie ćwiczeń, rehabilitacji i regeneracji. KAATSU jest bezpieczne, skuteczne i efektywne, można je wykonywać w dowolnym miejscu i czasie. Dzięki KAATSU można ćwiczyć lub rehabilitować się w biurze, w komfortowych warunkach domowych, podczas oglądania telewizji lub czytania książki. KAATSU udowodniło swoje bezpieczeństwo w ponad 20 milionach sesji w ponad 45 krajach, wykorzystywane przez osoby w różnym wieku i o różnym trybie życia.
Jakie są korzyści z KAATSU?
Z KAATSU można wzmocnić i zbudować mięśnie, szybciej wrócić do zdrowia po kontuzjach oraz skutecznie i szybko regenerować organizm po intensywnym wysiłku fizycznym lub zawodach. Ręczny sprzęt do ćwiczeń i rehabilitacji KAATSU można zabrać ze sobą w dowolne miejsce i wykonywać ćwiczenia o każdej porze, co znacznie zwiększa zarządzanie czasem i efektywność. Po włączeniu KAATSU w styl życia można znacząco poprawić organizację dnia codziennego. Dosłownie kupujesz sobie więcej czasu i osiągasz wydajność na zupełnie nowym poziomie.
Czym jest KAATSU?
KAATSU to opatentowany sprzęt automatyczny, składający się z ręcznego kompresora i elastycznych pneumatycznych opasek, które zakłada się na ramiona lub nogi w celu optymalizacji krążenia krwi i produkcji hormonów w celu utrzymania zdrowia, kondycji fizycznej, rehabilitacji i regeneracji. Opaski napinają się i rozluźniają na podstawie opatentowanych algorytmów, które zwiększają krążenie krwi, poprawiają równowagę hormonalną i rozwijają mięśnie w sposób skuteczny w krótkim czasie z minimalnym wysiłkiem.
Czym różni się KAATSU od BFR?
KAATSU to pierwotne BFR (Blood Flow Restriction - Ograniczenie przepływu krwi). Główna różnica polega na tym, że KAATSU nie używa mankietów lub opasek uciskowych, które mają na celu zatrzymać krążenie krwi w kończynach. Sprzęt KAATSU został zaprojektowany w celu modyfikowania przepływu żylnego lub krwi z kończyn do tułowia. Ponadto, bardzo ważne jest to, że KAATSU ma dobrze udokumentowany i udowodniony profil bezpieczeństwa przez ponad 20 lat.
Do czego służy KAATSU?
KAATSU jest używane głównie w trzech obszarach: poprawie osiągnięć sportowych, rehabilitacji po urazach oraz regeneracji po intensywnych treningach lub operacjach.
Co to znaczy SKU?
SKU to skrót od Standard KAATSU Unit, czyli standardowa jednostka pomiarowa ilości kompresji na kończynach przy użyciu opasek KAATSU Air Band.
Co oznacza KAATSU?
KAATSU to japońskie słowo. Jego angielskie tłumaczenie to "dodatkowe ciśnienie".
Czym jest tryb KAATSU Cycle?
KAATSU CYCLE to opatentowany zautomatyzowany proces kompresji i dekompresji KAATSU Air Bands, które są napompowywane w sposób powtarzalny, stopniowo zwiększając ilość ciśnienia. Każdy cykl obejmuje 8 kroków. Ciśnienie może być dostosowane w zakresie od 20 do 60 sekund napompowania, po którym następuje 5 do 20 sekund wypuszczania.
Czym jest tryb KAATSU Constant?
Tryb KAATSU Constant to sytuacja, w której KAATSU Air Bands utrzymują stałe ciśnienie przez maksymalnie 15 minut. W poprzednich modelach był on znany jako tryb treningowy.
Co oznacza "set"?
"Set" to jeden kompletny cykl KAATSU składający się z 8 powtarzających się kroków kompresji i dekompresji.
Czym jest "step"?
"Step" to 30-sekundowy interwał napompowania w trybie cyklu KAATSU. Każdy set składa się z 8 kroków.
Jaka jest różnica między stałym a progresywnym ciśnieniem?
Tryb stały umożliwia wykonanie powtarzających się cykli przy tym samym ciśnieniu. Tryb progresywny umożliwia wykonanie wielu cykli z coraz większym ciśnieniem. Dotyczy to TYLKO urządzenia B2.
Gdzie powinny znajdować się opaski na ramionach?
KAATSU Air Bands powinny być umieszczone wysoko na ramionach, powyżej bicepsów i tricepsów, blisko pachy i poniżej mięśni naramiennych. Nie ma innych bezpiecznych miejsc na umieszczenie opasek KAATSU na ramionach.
Gdzie powinny znajdować się opaski na nogach?
KAATSU Air Bands powinny być umieszczone wysoko na górnych częściach nóg, powyżej czworogłowych i mięśni przywodzicieli, w pobliżu pachwiny, ustawione pod lekkim kątem wzdłuż linii bikini/szortów. Nie ma innych bezpiecznych miejsc na umieszczenie opasek KAATSU na nogach.
Jak mocno powinny być zaciskane opaski na ramionach?
KAATSU Air Bands powinny być zaciskane ciasno, ale nie zbyt mocno na ramionach. Najlepiej, jeśli jeden palec mieści się między ramionami a opaskami. Skóra na ramionach powinna przyjmować lekki różowy lub czerwony odcień, gdy opaski KAATSU są założone. Natychmiast zdejmij opaski KAATSU, jeśli skóra na ramionach staje się biała, szara lub niebieska, albo jeśli odczuwasz zawroty głowy lub dłonie zaczynają się pocić.
Jak mocno powinny być zaciskane opaski na nogach?
KAATSU Air Bands powinny być zaciskane ciasno, ale nie zbyt mocno na nogach. Najlepiej, jeśli jeden palec mieści się między nogami a opaskami. Skóra na nogach powinna przyjmować lekki różowy lub czerwony odcień, gdy opaski KAATSU są założone. Natychmiast zdejmij opaski KAATSU, jeśli skóra staje się biała, szara lub niebieska, albo jeśli odczuwasz zawroty głowy lub dłonie zaczynają się pocić.
Czy KAATSU można stosować w wodzie?
Opaski KAATSU Air Bands wykonane są z neoprenu i są używane przez pływaków i zawodników polo w basenie, a także przez surferów, kajakarzy, zawodników SUP i wioślarzy na otwartych akwenach. Ludzie uprawiający aqua-aerobik i terapię w wodzie również mogą korzystać z nich w basenach terapeutycznych.
Jak często należy wykonywać KAATSU?
W stosowaniu KAATSU najważniejsza jest systematyka. O wiele lepsze rezultaty otrzymuje się stosując KAATSU codziennie z delikatnie ustawionym SKU (ucisk), niż co kilka dni z mocno ustawionym SKU.
Aby utrzymać dobre zdrowie i kondycję dobrze jest wykonać pojedynczą sesję trwającą ok. 10-15 minut na ręce i nogi dziennie. Można jednak powtarzać 2-3 sesje cykli KAATSU dziennie jeśli jest taka potrzeba, zwłaszcza podczas rehabilitacji lub jako uzupełnienie tradycyjnej fizjoterapii.
Czy dwie osoby mogą jednocześnie korzystać z KAATSU, jeśli mają odpowiednio dopasowane opaski?
Tak, dwie osoby mogą dzielić się urządzeniem KAATSU, o ile mają odpowiednio dopasowane opaski, ale nie można ich używać jednocześnie.
Czy KAATSU można stosować jednocześnie na ramionach i nogach?
NIE. Nie należy jednocześnie stosować trybu KAATSU Cycle lub trybu KAATSU Constant na ramionach i nogach. Może to być niebezpieczne i grozi omdleniem.
Czy KAATSU wpływa na libido?
Wyrzut hormonów do organizmu, zwłaszcza hormonu wzrostu i testosteronu oczywiście będzie miał wpływ na libido.
KAATSU Global nie chce jednak w tym kierunku promować swoich produktów i traktuje to jako efekt dodatkowy.
Czy za pomocą KAATSU wyrzeźbię ciało czy zbuduję masę mięśniową?
Trening KAATSU da nam wszystkie profity standardowego treningu i to od nas zależy w jaki sposób będą wykorzystane. Wszystko zależy od tego co zrobimy okołotreningowo i jak wygląda nasza dieta. Jeżeli zależy nam na budowaniu mięśni, wówczas skupimy się na odpowiedniej podaży białka, węglowodanów i zdrowych tłuszczów, a jeżeli zależy nam na utracie wagi, wówczas skupimy się na odpowiednim deficycie kalorycznym.
Czy KAATSU naprawdę działa?
Na rynku wellness jest wiele preparatów i urządzeń które reklamowane są jako bardzo skuteczne. Praktyka jednak bardzo szybko weryfikuje te slogany reklamowe.
KAATSU nie jest kolejnym fitnessowym gadżetem i skuteczność jego potwierdzona jest zarówno tysiącami realnych użytkowników jak i ponad 300 badaniami na poziomie uniwersyteckim, których mały wycinek można zobaczyć tutaj.
Kiedy KAATSU nie działa?
"Najlepsze urządzenie jest tak dobre, jak rzemieślnik który go używa". Początek KAATSU sięga 1966 roku i od tamtej pory cały czas jest rozwijany. Opracowywane są nowe protokoły i powstają coraz lepsze urządzenia. Oznacza to że aby zadziałały - muszą być ściśle przestrzegane. Nie wystarczy zakupić sprzęt, założyć opaski, coś tam wcisnąć i oczekiwać spektakularnych efektów.
Wymagane jest zrozumienie i zastosowanie 4 poniższych elementów bez których sprzęt będzie bezużyteczny:
1. Prawidłowe założenie opasek AirBands na ręce i nogi,
2. Właściwie dobrany program w urządzeniu (Cycle/Constant),
3. Właściwe, odpowiednie dla potrzeb danej osoby ustawienie SKU (Base SKU/Custom SKU),
4. Właściwie dobrane i wykonane ćwiczenia oraz ilość serii i powtórzeń,
Nieporozumienia dotyczące KAATSU:
Zapewne największym nieporozumieniem otaczającym KAATSU (zarazem niebezpiecznym) jest to, że wiele osób uważa KAATSU za równoznaczne z treningiem okluzyjnym. W gruncie rzeczy KAATSU bardzo się od niego różni.
NIEPOROZUMIENIE NR 1: KAATSU Air Bands to opaski uciskowe, które odcinają dopływ krwi.
Patrz różnica pomiędzy treningiem KAATSU a treningiem okluzyjnym.
Więcej
NIEPOROZUMIENIE NR 2: Opaski KAATSU Air Bands spowodują atak serca.
KAATSU obciąża serce w niewielkim stopniu. W Japonii, KAATSU jest wykorzystywane w rehabilitacji po chorobach serca.
NIEPOROZUMIENIE NR 3: Nacisk KAATSU nie może przekroczyć wartości skurczowej lub rozkurczowej ciśnienia krwi.
Nacisk opaski KAATSU jest tylko w niewielkim stopniu związany z ciśnieniem krwi.
Nacisk opaski KAATSU jest dostosowywany po to, by skurcz mięśnia pokonywał odpływ żylny.
NIEPOROZUMIENIE NR 4: KAATSU Air Bands są niebezpieczne i nie powinno się ich stosować.
Ponad 300.000 użytkowników KAATSU dziennie w Japonii oraz dekady historii bezpiecznego stosowania zdają się temu przeczyć.
NIEPOROZUMIENIE NR 5: KAATSU Air Bands doprowadzą do zatorów płucnych lub zakrzepów.
Jeżeli KAATSU nie jest używane zgodnie ze standardowymi protokołami KAATSU ustanowionymi przez jego twórcę Dr. Sato, może to być niebezpieczne.
Jeżeli przez przypadek dojdzie do odcięcia przepływu krwi przez dłuższy okres, mogą wystąpić zakrzepy lub zatory płucne.
Dlatego należy przystąpić do Kursu Certyfikacyjnego, by nauczyć się jak sztywno przestrzegać protokołów KAATSU cały czas.
NIEPOROZUMIENIE NR 6: Widziałem już KAATSU w telewizji, to opaski wyszczuplające.
KAATSU może poprawić siłę i sprawność. W zależności od diety lub pozostałych ćwiczeń, możesz także schudnąć.
NIEPOROZUMIENIE NR 7: Sam mogę z łatwością zrobić sobie KAATSU Air Bands.
KAATSU Air Bands są chronione patentami i ich wewnętrzna budowa jest skomplikowana po to, by spełniać najwyższe normy bezpieczeństwa.
Zawierają wiele subtelnych elementów, dodanych na przestrzeni 40 lat stosowania, które zapewniają bezpieczne i skuteczne używanie KAATSU.
NIEPOROZUMIENIE NR 8: KAATSU spowodowało kontuzję norweskiego hokeisty.
Norweski hokeista nie używał KAATSU i złamał podstawowe zasady KAATSU.
Korzystał z Delfi Personalized Tourniquet System for Blood Flow Restriction (BFR) (Spersonalizowany system opasek uciskowych do ograniczenia przepływu krwi od Delfi - przyp. tłum.).
W rezultacie dostał rabdomiolizy. Jego przypadek został udokumentowany w Clinical Journal of Sport Medicine, autorstwa Erik Iversen, PT, MSc, oraz Vibeke Rastad, PT, MSc.)
NIEPOROZUMIENIE NR 9: KAATSU to zwykły gadżet, sam mogę to zrobić.
KAATSU to nie jest zwykły gadżet. Tworzy środowisko do szybkiej adaptacji do ćwiczenia bez większych uszkodzeń mięśni.